xRace logo

xRace komentārs par atzīmēšanās stacijām distancē

22. August, 13:02

xRace ir netipiskas orientēšanās sacensības, jo apvieno gan orientēšanos pilsētā, gan arī mežā. Kamēr lielākā daļa rogainingu, kā arī klasiskās orientēšanās sacensības norisinās mežā – tālāk no civilizācijas, bet orientēšanās sprinti ir neliela mēroga un ir viegli apsekojamas un norobežojamas teritorijas, tikmēr xRace piedzīvojumu sacensības iepriekš minētajiem nelīdzinās. xRace distancē aptvertā teritorija ir ļoti plaša, iekļauj pilsētas (dažkārt vairākas), ūdens teritorijas, mežus, parkus utt., kas apgrūtina distances un punktu apsekošanas iespējas. 

Ja klasiskajos orientēšanās pasākumos atzīmēšanās stacijas lielākoties apdraud tikai sēņotāji un ogotāji, kas pārsvarā ir ieinteresēti ēdamu lietu lasīšanā, tad ar xRace sacensību stacijām mēdz atgadīties brīnumu lietas. Lai arī cik rūpīgi distances licēji domātu par staciju daļēju slēpšanu, lai tās neiepatiktos vienkāršajam rajona pacanam, kā arī staciju piestiprināšanu ar trosēm un slēdzenēm, lai noskatīto brīnumu nevarētu tik viegli piesavināt, tomēr joprojām katrs posms, kad ir izdzīvojušas visas ~70-100 EUR gabalā vērtās stacijas, tiek īpaši nosvinēts un atzīmēts ar atvieglojuma nopūtu. Tām izdzīvot nepalīdz arī klāt pieliktās zīmītes ar lūgumu stacijas neaiztikt. 

Pagājušajā nedēļā notikušajā xRace Rīgas posmā piedzīvojām viesmīlību no Imantas rajona vietējo, visticamāk, bomžu puses. Viena stacija nozuda bez pēdām, bet cita stacija tika uzšķērsta, izķidāta un palika bez baterijas. Citos posmos vairākkārt esam saskārušies arī ar staciju dedzināšanu. Vairākas reizes esam noķēruši garnadžus puišeļus nozieguma vietā, bet reiz mūsu distances licējiem bija jārāda savas sprintera dotības, dzenoties pakaļ zagļiem, kas bija tikuši pie svaigas stacijas brīdi, kad to devās novākt distances licēji. 

Ar stacijām distancē mēdz notikt arī citas lietas, kas ietekme to darbību. Kā jau elektronikai pienākas, arī atzīmēšanās stacijas pārāk nemīl aukstumu un vēsākos laikapstākļos sacensību laikā mēdz doties ziemas miegā. Daudz biežāk nekā aukstums, to dzīvi ietekmē mitrums. Lai cik ļoti distances plānotājiem patiktu sagādāt dalībniekiem lielāku piedzīvojumu un ielikt punktus ūdens tuvumā, ūdenskritumos, caurulēs pie grāvjiem vai pie bojām upēs, ne vienmēr stacijas ir ar mieru tām uzlikto pienākumu izturēt līdz galam, un, tajās iekļūstot mitrumam, stacijām beidzas arī dzīvības pazīmes, un atzīmēties tajās nav iespējams. Ar dažām stacijām tas atgadās arī stiprāka lietus gadījumā. Jāatzīst, ir bijuši gadījumi, kad stacijas distancē norādītajā vietā neatrodas cilvēciska faktora ietekmē, kad distances licēji, saskaroties ar citām force majeure problēmām, aizmirst vai nepaspēj staciju uzlikt. 

Lai pēc iespējas mazāk aizkavētu dalībniekus distances laikā, jau gadiem ilgi xRace sacensībās ir izveidots mehānisms, kas jādara, kad distancē nav atrodama vai nestrādā atzīmēšanās stacija – jāsūta SMS ar komandas numuru un kontrolpunkta numuru, un pēc SMS nosūtīšanas jāturpina distance. SMS sūtīšanas numurs ir izcelts uz dzeltena fona kartes stūrī. Katru reizi šī informācija tiek likta uz kartes, un tā ir nemainīga jau trīs gadus. Diemžēl šīs instrukcijas ievērošana dažām komandām joprojām sagādā grūtības. Vēlamies jums atgādināt – lūdzu, ievērojiet šo instrukciju un, lūdzu, saprotiet iespējamās situācijas, kāpēc stacija nestrādā vai neatrodas norādītajā vietā! Šādi mums visiem būs daudz pozitīvākas emocijas un ticam, ka visi varam iztikt bez agresijas, kas dažkārt tiek vērsta pret neiesaistītajiem palīgiem un tiesnešiem, kuri nestrādā xRace un distanci nepārzina, bet sacensību dienā ar prieku uzņemas pienākumus, jo mīl sportu un xRace, un tur atrodas, lai palīdzētu. 

Būsim pieklājīgi un cienīsim viens otru! Atgādinām, ka visi dalībnieki, kas piedalās xRace, piekrīt ievērot arī zināmus noteikumus, un tie attiecas uz visiem. Kā vienmēr, esam atvērti draudzīgiem ieteikumiem un citām pārdomām, ko varat sūtīt mums uz xrace@xrace.lv.

Vienmēr jūsu lielākais piedzīvojums,
xRace